• شنبه تا چهارشنبه 9 تا 18

02191091144

info@narvanhr.com

یوسف اباد خیابان سیزدهم پلاک ۵۲ واحد ۴

ایران - تهران

تجربه کارجو چیست و برای بهبود آن چه باید کرد؟

تجربه کارجو چیست و برای بهبود آن چه باید کرد؟

تجربه کارجو چیست و برای بهبود آن چه باید کرد؟

روزگاری سازمان‌ها با چالش شیرین انتخاب، بین بهترین متقاضیان کار رو به رو بودند؛ اما زمین بازی بین کارفرما و کارجو عوض شده و دنیای جذب و استخدام در مقایسه با سال‌های گذشته دچار تغییراتی اساسی شده است.  امروزه کارجو‌ها هستند که در بازار کار به بررسی موقعیت‌ها و سازمان‌های مختلف می‌پردازند و به دنبال کار کردن برای بهترین کارفرمای ممکن هستند. پس برای کار کردن با بهترین نیروها، باید بهترین انتخاب آن‌ها برای کار کردن باشیم. قدم اول در این راه ساختن فرآیند جذب حرفه‌ای و خلق تجربه مناسب برای کارجوها است که در این مقاله به بررسی آن خواهیم پرداخت.

تجربه کارجو چیست؟

تجربه کارجو، به احساس و درک کارجو از تعهدات شرکت، ارزیابی‌ها و تعاملاتی که در طول فرآیند استخدام با آن‌ها مواجه می‌شود، می‌گویند.

در واقع تجربه کارجو، درک و واکنش جویندگان کار به فرآیند استخدام یک شرکت از جمله جذب، منبع یابی، مصاحبه و استخدام است. تجربه مثبت باعث می‌شود جویندگان کار احساس کنند که به وقت آن‌ها احترام گذاشته شده و بدون در نظر گرفتن نتیجه، با شفافیت و وضوح با آن‌ها ارتباط گرفته شده است، این به این معناست که حتی اگر فرد برای شغلی استخدام نشود، تجربه مثبت او مهم است.

براساس این تعریف موارد زیر بر تجربه‌ی کارجو تاثیر می‌گذارد:

 1. صفحه فرصت‌های شغلی شرکت
 2. آگهی‌های شغلی
 3. فرایند درخواست شغل
 4. روند استخدام و مصاحبه
 5. ارتباط با تیم منابع انسانی و اعضای تیم و مدیر استخدام
 6. اطلاع‌رسانی‌ها در مورد وضعیت درخواست کارجو

 

چرا تجربه کارجوها در فرایند جذب مهم است؟

با توجه به نقش شبکه‌های اجتماعی در زندگی، دنیای استخدام هم از این نقش بی‌بهره نمانده است. هر روز افراد زیادی تجربیات خوب یا بد خود را از فرآیند جذب شرکت‌های مختلف با هم با اشتراک می‌گذارند و براساس تجربیات منفی یا مثبت خود دیگران را به همکاری کردن یا نکردن با شرکت‌ها دعوت می‌کنند. جدا از تصویری که ممکن است بر اساس تجربیات کارجوهای شما در شبکه‌های اجتماعی شکل بگیرد، شکل سنتی‌تری هم وجود دارد. همه ما عضو گروه‌های مختلف به‌عنوان خانواده، دوستان و همکاران و… هستیم و حتما تجربیات خودمان را با آن‌ها مطرح می‌کنیم. همین به اشتراک گذاشتن تجربیات می‌تواند فرآیند جذب را برای بعضی شرکت‌ها با مشکل جدی مواجه کند.

براساس تحقیقات ۶۵ درصد از متقاضیان کار با تجربه مثبت حتی اگر در پروسه جذب رد شوند، باز هم از محصولات شما استفاده می‌کنند و مشتری شما می‌مانند.

علاوه بر همه این موارد در صورتی که شما بعنوان یک کافرما برای ایجاد حس مثبت در کارجوها تلاش کنید، احتمال این که افراد پیشنهاد شغلی شما را قبول کنند، در پروسه جذب شما بمانند و یا حتی در آینده تمایل به همکاری با شما داشته باشند، بیشتر است.

 

تجربه کارجوها چگونه اندازه گیری می‌شود؟

یکی از بزرگترین چالش‌ها این است که بسیاری از شرکت‌ها نمی‌دانند چگونه تجربه‌ی متقاضیان کار را اندازه گیری کنند. به هرحال اندازه گیری یک تجربه بطور قابل درکی انتزاعی است و تعیین کمیت آن دشوار است.  ما در اینجا چند شاخص را برای بررسی تجربه کارجوها معرفی می‌کنیم که وقتی به این شاخص‌ها بطور کلی نگاه شود درک خوبی نسبت به تجربه کارجوها به ما می‌دهد. در ادامه این موارد را مطرح کرده‌ایم.

 1. نرخ انصراف کارجوها از پروسه جذب
 2. مدت زمان اولین ارتباط با فرد تا زمان استخدام
 3. زمان پاسخگویی و اطلاع‌رسانی کارفرما به کارجو
 4. نرخ پذیرش پیشنهاد کار
 5. رضایت کارجوها از پروسه جذب
 6. میزان درخواست مجدد توسط متقاضیانی که قبلا رد شده‌اند

برای بهبود تجربه کارجو چکار کنیم؟

همانطور که توضیح دادیم، تجربه کارجو درک متقاضیان فعلی، گذشته یا بالقوه‌ی آینده از کل فرآیند استخدام شرکت است، ازمنبع‌یابی و غربالگری گرفته تا مصاحبه و استخدام و در نهایت عضویت!

هر تعاملی که یک کارجو با شرکت شما در هریک از مراحل داشته باشد، نقطه تماسی را تشکیل می‌دهد. شاید جالب باشد که بدانید حتی قبل از این که کارجو وارد اولین مصاحبه خود شود نقاط تماس زیادی با شرکت شما دارد.

برای بهبود تجربه در همه مراحل باید نقاط تماس را بشناسیم و نکات مربوط به هر مرحله را رعایت کنیم که در ادامه مختصر و کوتاه در مورد این موارد صحبت کرده‌ایم.

 

 • نوشتن شرح شغل حرفه ای

شرح شغل یکی از مهم‌ترین محتواهای مرتبط با شغل است که داوطلبان هنگام بررسی موقعیت شغلی به دنبال آن هستند. افراد توضیح واضح و دقیق از شغل و مسئولیت‌های خود می‌خواهند. همچنین دسترسی ساده به اطلاعات درباره حقوق و مزایا و ارزش‌های شرکت برای کارجوها جذاب است. قطعا نوشتن شرح شغل جذاب و کامل از اولین قدم‌هایی است که باید در ایجاد تجربه مثبت متقاضیان کار بردارید.

 

 • اطلاع رسانی از فرآیند جذب

کارجوها دوست دارند اطلاعات کافی درباره فرآیند استخدام شرکت‌ها داشته باشند. اینکه چه مراحلی را باید طی کنند و در هر مرحله چه چیزی در انتظار آن‌ها است. چیزی که باید در ارتباط با کارجوها به خاطر داشته باشیم این است که سعی کنیم شک و تردید را از بین ببریم. پس درباره مراحل استخدام،شفاف باشید. حتما اطلاعات شخصی که در هر مرحله از مصاحبه با افراد دیدار می‌کند را در اختیار کارجوها قرار دهید.

 

 • طراحی سایت شرکت و صفحه فرصت‌های شغلی

صفحه فرصت‌های شغلی و سایت شرکت شما یکی از پربازدیدترین مواردی است که در فرآیند جذب بررسی می‌شود. باید مطمئن شویم که داوطلبان به راحتی می‌توانند اطلاعات مورد نیاز خود را پیدا کنند. در سایت شرکت صفحه‌ای را به صحبت درباره فرهنگ شرکت، نحوه کارکردن تیم ها، ارزش‌ها و اهداف وشایستگی‌های اساسی اختصاص دهید. حتی قراردادن تصاویری از محیط کار و تیم‌های مختلف شرکت شما هم می‌تواند موثر باشد.

 

 • ساده سازی فرآیند درخواست موقعیت شغلی

فرم‌های درخواست باید شامل اطلاعات ضروری باشند و به شکلی طراحی شوند که کمترین زمان را از افراد بگیرد. معمولا کارجوها از پر کردن فرمی که شامل همان اطلاعات رزومه می‌شود استقبال نمی‌کنند، پس از فرم‌های وقت گیر استخدامی که اطلاعات مفیدی را برای شما فراهم نمی‌آوردند، خودداری کنید. به حریم شخصی افراد احترام بگذارید و از افراد اطلاعات شخصی آن‌ها را درخواست نکنید.

 

 • کوتاه سازی فرآیند جذب

متقاضیان کار ترجیح می‌دهند فرآیند جذب شرکت‌ها کوتاه باشد. باید سعی کنید بین مراحل مختلف جذب فاصله زمانی منطقی برنامه ریزی کنید. طولانی شدن فرآیند استخدام شانس این که بتوانید استخدام موفق داشته باشید، را کاهش می‌دهد. ممکن است در فاصله‌ی ایجاد شده بین مراحل جذب افراد پیشنهاد شرکت دیگری را قبول کنند یا منتظر ماندن و طولانی شدن پروسه آن‌ها را از ادامه فرآیند منصرف کند. به‌ هرحال در دنیایی که شاهد کمبود نیروی متخصص هستیم و شرکت‌ها برای جذب افراد مستعد در رقابت هستند، از دست دادن زمان به معنی از دست دادن فرصت استخدام موفق است.

 

 • حفظ ارتباط با کارجوها

شما به عنوان کارفرما باید ارتباط خود را در همه مراحل با متقاضیان همکاری حفظ کنید و آن‌ها را از وضعیتی که دارند، مطلع نگه دارید. یکی از عوامل اصلی احساس نارضایتی در افراد جویای کار این است که روز‌ها منتظر بمانند بدون این که از شما پیامی مبنی رد یا قبولی در ارزیابی‌ها دریافت کنند. درجریان قراردادن افراد و حفظ کردن ارتباط با آن‌ها در طول فرایند جذب می‌تواند تاثیر چشمگیری در رضایت آن‌ها داشته باشد.

 

 • حرفه‌ای نگه‌داشتن روش‌های مصاحبه و ارزیابی‌

مطمئن شوید مواردی که باید در مصاحبه ارزیابی شوند را به دقت شناسایی کرده‌اید و راه‌های منطقی برای ارزیابی آن انتخاب کنید. از افراد متخصص برای مراحل مختلف مصاحبه استفاده کنید. اگر برای بررسی کارجوها از تست یا نمونه پروژه‌ای استفاده می‌کنید حتما سعی کنید دراین باره به متقاضیان اطلاعات کافی دهید. مطمئن شوید که انجام پروژه زمان زیادی از افراد نخواهد گرفت. در تنظیم قرار‌های مصاحبه به موارد زیر دقت کنید:

 • اگر مصاحبه بصورت آنلاین انجام میشود حتما در مورد پلت فرم انجام مصاحبه اطلاع‌رسانی کنید.
 • اطلاعات تماس قابل دسترسی به افراد ارائه دهید تا در صورتی که قادر به شرکت در جلسه مصاحبه نبودند، به شما اطلاع دهند.
 • اطلاعات مربوط به آدرس شرکت و راه‌های دسترسی را با افراد به اشتراک بگذارید.
 • حتما مصاحبه‌ها را سر زمان توافق شده شروع کنید.
 • در ابتدای مصاحبه اطلاعات اولیه در مورد شغل و شرکت را برای افراد توضیح دهید.
 • از جا به جا کردن زمان مصاحبه و کنسل کردن قرارهای تنظیم شده اجتناب کنید.
 • در صورت طولانی شدن زمان مصاحبه حتما زمانی را برای استراحت افراد در نظر بگیرید.

 

 • دادن بازخورد به افراد

در ارتباط بودن با متقاضیان و ارائه پیشنهاد برای پیشرفت در مسیر شغلی و بهبود توانایی‌هایشان همیشه مورد استقبال افراد است. از طرفی شما هم به عنوان کارفرما نیاز دارید از نقاط ضعف و قوت خود در پروسه استخدام آگاه شوید. پس سعی کنید به متقاضیان همکاری با خود بازخورد ارائه دهید و از آن‌ها هم بخواهید نظرشان درباره فرایند شما را ارائه دهند. در ارائه بازخورد به این نکته توجه کنید که افراد اغلب ترجیح می‌دهند اخبار خوب را تلفنی و خبرهای منفی را بصورت کتبی دریافت کنند.

 

در آخر و به عنوان جمع بندی باید گفت…

برای ساختن تجربه مثبت در کارجوها باید، پروسه های جذب و استخدام را مدام به روز کنیم و مراقب باشیم همه چیز مطابق با فرهنگ سازمان ما طراحی شود.

نظر
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.