• شنبه تا چهارشنبه 9 تا 18

02191091144

info@narvanhr.com

یوسف اباد خیابان سیزدهم پلاک ۵۲ واحد ۴

ایران - تهران

هزینه‌های استخدام ناموفق

هزینه‌های استخدام ناموفق

هزینه‌های استخدام ناموفق

استخدام درواقع می‌تواند یک هندوانه‌ی در بسته باشد و با این وجود یکی از مهم‌ترین تصمیمات یک مدیر است. در حالی که اکثر مدیران با این نظر موافق هستند، بسیاری از آن‌هایک یا دو داستان در مورد استخدام بد خود دارند.

قطعاً یک استخدام بد به ضرر اکثر افراد سازمان خواهد بود و می‌توان گفت حتی برای خود فردی که استخدام شده است هم شرایط نامطلوبی ایجاد می‌شود.

حالا به نظر شما چگونه می‌توانیم تا جای ممکن از استخدام بد جلوگیری کنیم؟

اگر با وجود تمام گزینه‌ها بازهم استخدام بد صورت گرفت چه باید کرد؟

نتیجه یک استخدام بد چیست و شامل چه هزینه‌ای می‌شود؟

اصلاً از کجا سریع‌تر متوجه بشویم که یک استخدام بد صورت گرفته است؟

در این مقاله سعی می‌کنیم به این پرسش‌ها پاسخ دهیم.

هزینه یک استخدام بد چقدر است؟

هزینه یک استخدام بد چقدر است و اگر فرد درستی را برای استخدام انتخاب نکنید چقدر پول و درآمد از دست خواهید داد؟

طبق تحقیقات صورت گرفته، هزینه یک استخدام نامناسب را میتوان تا 30 درصد از دستمزد کارمند در سال اول تعیین کرد. یعنی اگر میانگین دستمزد را درسال 1402 ماهانه 15 میلیون (حدوداً 2برابر حداقل دستمزد) یا درواقع سالانه 180 میلیون تومان درنظر بگیریم، هزینه یک استخدام بد در ایران حدود 54 میلیون تومان خواهد بود! این موضوع به این معنی هست که که اگر یک استخدام بد داشته باشید، 54 میلیون تومان را هدر می‌دهید.

ممکن است این مبلغ برای یک کسب‌وکار زیاد به نظر نرسد اما اگر یک کسب‌وکار کوچک هستید و بودجه کمی دارید، این مقدار پول می‌تواند به سود شما آسیب برساند. با این حال، این فقط پول نیست که از دست خواهید داد. در مطالعه‌ای، 34 درصد از مدیران مالی گفته‌اند که نه تنها استخدام‌های بد منجر به هزینه و ضررهای مالی می‌شود بلکه کارفرمایان باید 17 درصد از زمان خود را نیز صرف نظارت بر کارکنانی کنند که عملکرد ضعیفی دارند.

اغلب باور دارند که هزینه‌های ناشی از استخدام بد در واقع خیلی بیشتر است زیرا برخی از هزینه‌ها به راحتی قابل محاسبه نیستند. در ادامه دقیق‌تر این هزینه‌ها را بررسی می‌کنیم.

 

چگونه استخدام بد برای شما هزینه دارد؟

یک تصمیم نادرست استخدام می‌تواند هزینه‌ای برای شما به همراه داشته باشد که حتی فکرش را هم نمی‌کردید. بیایید راه‌هایی را بررسی کنیم که می‌توانید با استخدام کارمند نامناسب، سرمایه‌ی خود را از دست بدهید.

 • مشتریان و سود از دست رفته

این بزرگ‌ترین مشکل استخدام فرد اشتباه است. این فرد اشتباه ممکن است کند باشد که این موضوع می‌تواند باعث شود در رسیدن به اهداف خود با تأخیر مواجه شوید. ممکن است پروژه‌هایی داشته باشید که زمان تحویل کوتاهی دارند و از زمان معین شده بگذرد و مجبور شوید با مشتریان ناراضی روبرو شوید.

البته حتی اگر مشتریان کار خود را به موقع دریافت کنند اگر کار کیفیت خوبی نداشته باشند، ممکن است شما را ترک کنند. پس یک استخدام بد می‌تواند منجر به از دست دادن تعدادی مشتری شود.

 • صدمه به اعتبار نزد مشتریان

این فقط مشتریان فعلی نیستند که ممکن است از دست بدهید بلکه مشتریان جدید هم در خطر هستند. چون مشتریان ناراضی ممکن است در نهایت نظرات بدی درباره شما داشته باشند که می‌تواند بر شهرت و توانایی شما برای جذب مشتریان جدید تأثیر بگذارد.

 • کاهش کار تیمی

وقتی همه اعضای تیم شما با هم کار می‌کنند و روی ماموریت‌ها، اهداف و ارزش‌های یکسانی تمرکز می‌کنند، سازمان شما می‌تواند سازنده باشد و کارها را به خوبی انجام دهد. از سوی دیگر اگر یک کارمند بی‌تعهد وجود داشته باشد، می‌تواند کل محیط کار را به هم بزند و در عین حال تأثیر منفی بر درآمد شما داشته باشد.

 • زمان از دست رفته برای نظارت بر استخدام بد

شما نمی‌توانید یک استخدام بد را فوراً اخراج کنید. بسیاری از مدیران ابتدا سعی می‌کنند کارمندان خود را به بهره‌وری بیشتری برسانند و با تیم هماهنگ کنند. با این حال، این موضوع می‌تواند منجر به از دست رفتن زمان و جابجایی کارکنان شود. زمانی که صرف نظارت بر کارکنان بد می‌کنید می‌تواند برای چیزهای مهم‌تری استفاده شود. وقت طلاست!

 • هزینه‌های استخدام

خواه پول از دست رفته‌ای باشد که برای استخدام آن فرد اشتباه خرج می‌کنید خواه هزینه اضافه‌ای که اکنون باید برای یافتن جایگزین وی خرج کنید، تمامی این هزینه‌ها، تلاش‌ها و زمانی که یک مدیر استخدام صرف یافتن جایگزین می‌کند می‌تواند منجر به از دست دادن درآمد شود.

 

برخی از هزینه‌های فرآیند استخدام عبارتند از:

 1. نوشتن یک آگهی شغلی مناسب
 2. پرداخت هزینه به وب سایت‌های کاریابی برای ارسال آگهی شغلی
 3. زمان صرف شده برای غربالگری رزومه‌ها
 4. زمان صرف شده برای ارتباط با متقاضیان همکاری
 5. زمان صرف شده برای پیگیری متقاضیان واجد شرایط
 6. زمان صرف شده برای برنامه‌ریزی و انجام مصاحبه
 7. زمان صرف شده برای بررسی پیشینه و انتظار برای نتایج
 8. مذاکره در مورد حقوق سالانه و ارسال پیشنهاد به متقاضیان
 9. انتظار برای پاسخ و تصمیم متقاضیان بعد از ارسال پیشنهاد
 • هزینه‌های آموزشی

وقتی نیرویی را به عنوان جایگزین نیروی قبلی استخدام می‌کنید، ممکن است نیاز داشته باشید که او به سرعت روی پروژه‌هایی که نیروی سابق روی آن‌هاکار می‌کرد، کار کند. ممکن است لازم باشد برای آموزش نیروی جدید و ارائه دانش و ابزار لازم، هزینه‌ی زیادی سرمایه‌گذاری کنید.

 • هزینه‌های حقوقی

این امر چندان رایج نیست اما اگر مجبور شوید کارمندی را اخراج کنید تا پیشرفت شما را مختل نسازد، ممکن است با دعاوی قانونی روبرو شوید. به این معنی که شما با هزینه‌های زیادی در موارد قانونی مواجه خواهید شد.

 

چگونه از استخدام بد جلوگیری کنیم؟

جلوی ضرر را از هرجا که بگیری، منفعت است!

باتوجه با این ضرب‌المثل هرچه زودتر متوجه بشویم که استخدام ما اشتباه است و جلوی آن را بگیریم، هزینه و ضرر کم‌تری متوجه ما خواهد بود. پس در مرحله اول باید تمام سعی خود را بکنیم تا نگذاریم استخدام بد اتفاق بیفتد.

اکثر مدیران در مقطعی از شغل خود تصمیم بدی برای استخدام می‌گیرند. هیچ فرمولی برای اطمینان از اینکه استخدام ما مناسب است وجود ندارد. با این حال اگر زمان و تلاش خود را صرف انجام یک فرآیند استخدامی دقیق و مداوم کنید، شانس استخدام خوب شما به شدت بهبود می‌یابد.

روش‌های متداول استخدام از یک فرآیند ساده پیروی می‌کنند که در آن متقاضیان بر اساس شرح شغل رزومه ارسال می‌کنند، چندین نفر برای مصاحبه انتخاب می‌شوند و در نهایت یک نفر برای همکاری انتخاب می‌شود. اما در همین فرایند گزینه‌ای که به نظر می‌رسد مناسب است می‌تواند به سرعت به یک خطای استخدامی تبدیل شود.

بیایید یک دور روند جذب و استخدام را مرور کنیم و روی نکاتی که از استخدام بد جلوگیری می‌کند تمرکز بیشتری داشته باشیم.

 1. اجرای یک فرآیند استخدامی دقیق

فرآیندهای استخدام به روش‌های مختلفی ساختار یافته‌اند. تعداد مراحل و انواع ارزیابی‌های مورد استفاده برای کاندیداها بسته به نوع و سطح پوزیشن متفاوت است. با این حال، حصول اطمینان از موارد مورد نظر برای تصمیم‌گیری بهتر در مورد استخدام بسیار مهم است. برای اینکه فرایند دقیق‌تری داشته باشید نیاز است:

 • شرح شغل بهتر: اگر متوجه شدید که افراد اشتباهی را استخدام می‌کنید، ممکن است شرح شغل شما متقاضیان اشتباهی را جذب کند. اطمینان حاصل کنید که تیمی که برای آن جذب نیرو انجام می‌دهید، در نوشتن شرح شغل، نقش داشته باشد. آن‌هااحتمالاً بیشترین بینش را در مورد اینکه چه نوع مهارت، تجربه و شخصیتی برای این پوزیشن مناسب است، دارند.
 • بیان کردن تمامی الزامات شغلی: برخی از الزامات شغلی، مانند “کار در تعطیلات آخر هفته”، “سفر یا مأموریت کاری”، “اضافه کاری اجباری” یا “کار در ساعات شبانه” که ممکن است برای پوزیشن شما نیاز باشد را بیان کنید. هر فردی که تمایلی به رعایت این الزامات نداشته باشد برای مصاحبه حضور پیدا نخواهد کرد، در نتیجه این موضوع باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه و کاهش خطر استخدام اشتباه می‌شود.
 • مصاحبه کاربردی: اطمینان حاصل کنید که مدیران سازمان شما به درستی در مورد نحوه‌ی پرسیدن سوال در طول فرآیند مصاحبه آموزش دیده‌اند. حتی بهتر از آن، فهرستی از سؤالات بررسی شده که می‌تواند برای هر فرد مورد استفاده قرار گیرد، ارائه دهید. این به شما کمک می‌کند که اولاً با همه متقاضیان مصاحبه‌ای مشابه داشته باشید و ثانیاً به راحتی علائمی که می‌تواند منجر به استخدام نامناسب شود را شناسایی کنند.

اگر مصاحبه‌کننده شک دارد، بهتر است استخدام انجام نشود. شما احتمالاً با مصاحبه با متقاضیان دیگر پول بیشتری پس انداز خواهید کرد تا زمانی که فرد اشتباهی را استخدام کنید و مجبور به استخدام مجدد برای این پوزیشن شوید.

 • ارزیابی مهارت‌ها: اگرچه برای همه پوزیشن‌ها مناسب نیست ولی ارزیابی مهارت‌ها می‌تواند در ارزیابی سطح شایستگی یک متقاضی در کار یا نرم افزار خاص ارزشمند باشد. بطور مثال اگر دستیار اداری استخدام می‌کنید که نیاز به تصحیح اسناد دارد، می‌توانید مهارت او را در برنامه‌ی آفیس و… ارزیابی کنید.
 • استعلام: استعلام می‌تواند بینش ارزشمندی در مورد نحوه عملکرد یا رفتار یک کارمند پس از پیوستن به بخش شما ارائه دهد. همچنین می‌تواند بازخورد فرآیند مصاحبه را تأیید کند و اطلاعات ارائه شده در رزومه را تأیید یا رد کند. در حالی که برخی این روش را زیر سوال می‌برند ولی زمان‌بندی اهمیت دارد. توصیه می‌شود به جای اینکه تا مرحله پیشنهاد منتظر بمانید، استعلام‌گیری را در طول فرآیند مصاحبه آغاز کنید.
 • ارائه حقوق و مزایای بهتر: «هرکه بامش بیش برفش بیشتر» در مورد فرآیند استخدام شما نیز صدق می‌کند. از تلاش برای استخدام صرفاً بر اساس میزان پولی که می‌توانید پس انداز کنید، خودداری کنید. اگر بهترین متقاضیان را می‌خواهید، باید برای آن‌هابودجه اختصاص دهید.
 1. کیفیت را فدای سرعت نکنید

در حین استخدام، شنیدن جملاتی مانند “من به سرعت به کسی نیاز دارم، فقط هر کسی که اکسل را می‌داند به من بدهید” معمول است. بعضی از کارفرمایان به قدری مشتاق هستند که هرچه سریع‌تر صندلی خالی را پر کنند که ایرادات یک متقاضی را نادیده می‌گیرند و فردی را استخدام می‌کنند که واقعاً نیازهای شغلی را برآورده نمی‌کند. واقعیت این است که خالی ماندن یک پوزیشن بهتر از استخدام کسی است که نمی‌تواند نقشش را ایفا کند. عملکرد ضعیف یک نیرو به انرژی و تلاش بیشتری از سمت مدیران مستقیم نیاز دارد. یک مدیر ممکن است عملکرد خود یا تیمش را در معرض خطر قرار دهد تا یک عملکرد ضعیف را قوی کند.

استخدام تدریجی یک کارمند جدید به جای عجله برای پر کردن یک فرصت شغلی، راهی مناسب برای جلوگیری از هزینه‌های یک استخدام بد است. این موضوع در نهایت به نفع سازمان خواهد بود. استخدام سریع به طور موقت مشکلات شما را کاهش می‌دهد و در نهایت شما را به نقطه اول باز می‌گرداند. وقت بگذارید و از استخدام بد پرهزینه خودداری کنید.

همچنین به طور مداوم و مؤثر در فرآیند استخدام حرکت کنید. متقاضیان مناسبی که پیدا می‌کنید احتمالاً مصاحبه‌های دیگری دارند و پیشنهادات دیگری دریافت خواهند کرد. حرکت بیش از حد آهسته می‌تواند منجر به از دست دادن بهترین نامزدها شود و شما را مجبور به استخدام نامزدهای دیگر کند.

بهتر است مطمئن شوید که فرآیند استخدام تا حد امکان روان و بدون اصطکاک است، در غیر این صورت متقاضی مناسب شما می‌تواند شرکتی را انتخاب کند که سریع‌تر عمل کند.

 1. قبل از خرید امتحان کنید

استفاده از رویکرد موقت به استخدام ممکن است برای برخی از پوزیشن‌ها مفید باشد. این موضوع فرصتی را فراهم می‌کند تا فرد را بصورت موقت استخدام کنید و ارزیابی کنید که آیا نامزد قادر است نیازهای شغلی شما را قبل از تعهد طولانی مدت برآورده کند یا خیر. این رویکرد می‌تواند برای نقش‌های ابتدایی به خوبی کار کند، بخصوص زمانی که متقاضی تجربه کاری مرتبط کمی داشته باشند یا اصلاً تجربه‌ای نداشته باشند. ارزیابی یک متقاضی در یک سناریوی واقعی همیشه قابل اعتمادتر از مصاحبه و ارزیابی به تنهایی است.

هفت راهکار برای تشخیص متقاضی نامناسب

قطعاً ارزیابی عادلانه نیاز به بررسی بیشتر و عمیق‌تر دارد اما چند مورد وجود دارد که طبق تجربه با مشاهده‌ی آن‌هاباید تمرکز بیشتری روی ارزیابی آن دسته از کاندیداها بگذارید و معمولاً بهتر است از استخدام آن‌هاصرف نظر کنید.

این افراد:

 • در مراحل اولیه استخدام بهانه می‌آورند.
 • تاخیرهای غیرمعمول طولانی در برقراری ارتباط هنگام تنظیم مصاحبه.
 • فقط روی سؤالات مربوط به مزایا و جبران خدمت متمرکز شده‌اند.
 • دیر در جلسه مصاحبه حاضر می‌شوند.
 • مصاحبه را در آخرین لحظه لغو می‌کنند و درخواست دارند تا مجدد هماهنگ شود.
 • درباره شرکت شما تحقیق نمی‌کنند و اطلاعات کمی در مورد شما دارند.
 • در مورد شغلی که برای آن درخواست می‌کنند اطلاعات بسیار کمی دارند.

ده علامت هشدار دهنده استخدام بد

پس از استخدام اگر مواردی ازین جنس را مشاهده کردید بهتر است روی استخدام خود تجدید نظر کنید چون احتمالاً یک استخدام بد صورت گرفته است.

همان طور که گفته شد، “جلوی ضرر را از هرجا بگیرید، منفعت است” پس درصورت مشاهده این موارد هرچه سریع‌تر مجدد تصمیم‌گیری کنید.

 • کیفیت کار مطابق با استانداردهای تعیین شده در طول دوره آموزشی نیست.
 • کارمند اشتباهات مشابه را بارها و بارها انجام می‌دهد.
 • او اغلب دیر به سر کار می‌آید یا روزها را کاملاً از دست می‌دهد.
 • کارمند مسئولیت اشتباهات را نمی‌پذیرد.
 • مهارت‌هایی که کارمند در رزومه خود دارد و ادعا می‌کرد به آن‌هامسلط است، در کار او مشاهده نمی‌شود.
 • کارمند نسبت به فرآیندها و سیستم‌های شرکت بسیار منفی و منتقد است.
 • او پروژه‌ها را به موقع کامل نمی‌کند و به طور مداوم عملکرد ضعیفی دارد.
 • مشتریان از عملکرد ضعیف کارمند شکایت می‌کنند و نظرات بدی می‌دهند.
 • او دائماً از کار با همکاران خود شکایت می‌کند.

چگونه با یک استخدام بد برخورد کنیم؟

 • اگر می‌بینید که کارمندی با اخلاق کاری بد بی‌ثمر است، فوراً با او صحبت کنید. ابتدا، دریابید که چرا کیفیت کار او مطابق با استانداردهای شرکت نیست و مطمئن شوید که دلیل آن یک مساله مهم خانوادگی، مانند والدین بیمار نیست. یا شاید او به آموزش بیشتری نیاز دارد که در فرآیند استخدام ارائه نشده است..
 • اگر متوجه شدید که کارمند به موفقیت کسب و کار شما اهمیتی نمی‌دهد و تنبل است، باید سریع عمل کنید و زودتر همکاری را خاتمه دهید.
 • مهم است که حواستان به کارکنان باشد و مطمئن شوید که آن‌هاتأثیرگذار هستند. بسیاری از مدیران متوجه نمی‌شوند کارمند بدی دارند تا زمانی که خیلی دیر شده باشد و هزینه‌های زیادی متقبل شده‌اند.

نتیجه

هر کسب و کاری می‌تواند یک استخدام بد داشته باشد. یافتن متقاضیان واجد شرایطی که عملکرد بالایی دارند کار آسانی نیست بنابراین دلیلی وجود ندارد که با یک استخدام بد روحیه خود را از دست بدهید.

با این حال، مهم است که متوجه هزینه‌های واقعی یک استخدام بد شوید که می‌تواند منجر به ضررهای بسیار زیادی شود.

نظر
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.