• شنبه تا چهارشنبه 9 تا 18

02191091144

info@narvanhr.com

یوسف اباد خیابان سیزدهم پلاک ۵۲ واحد ۴

ایران - تهران

هزینه های استخدام ناموفق

هزینه های استخدام ناموفق

هزینه های استخدام ناموفق

استخدام درواقع می تواند یک هندوانه ی در بسته باشد و با این وجود یکی از مهمترین تصمیمات یک مدیر است. در حالی که اکثر مدیران با این نظر موافق هستند، بسیاری از آنها یک یا دو داستان در مورد استخدام بد خود دارند.

قطعا یک استخدام بد به ضرر اکثر افراد سازمان خواهد بود و میشه گفت حتی برای خود فردی که استخدام شده است هم شرایط نامطلوبی ایجاد می شود.

حالا به نظر شما چگونه می توانیم تا جای ممکن از استخدام بد جلوگیری کنیم؟

اگر با وجود تمام گزینه ها بازهم استخدام بد صورت گرفت، چه باید کرد؟

نتیجه یک استخدام بد چیست و شامل چه هزینه ای می شود؟

اصلا از کجا سریعتر متوجه بشویم که یک استخدام بد صورت گرفته است؟

 

هزینه یک استخدام بد چقدر است؟

هزینه یک استخدام بد چقدر است و اگر فرد درستی را برای استخدام انتخاب نکنید چقدر پول و درآمد از دست خواهید داد؟

طبق تحقیقات صورت گرفته، هزینه یک استخدام نامناسب را میتوان تا 30 درصد از دستمزد کارمند در سال اول تعیین کرد.

یعنی اگر میانگین دستمزد را درسال 1402 ماهانه 15 میلیون (حدودا 2برابر حداقل دستمزد) یا درواقع سالانه 180 میلیون تومان درنظر بگیریم، هزینه یک استخدام بد در ایران حدود 54 میلیون تومان خواهد بود!

این موضوع به این معنی هست که که اگر یک استخدام بد داشته باشید، 54 میلیون تومان را هدر می دهید.

ممکن است این مبلغ برای یک کسب‌وکار زیاد به نظر نرسد، اما اگر یک کسب‌وکار کوچک هستید و بودجه کمی دارید، این مقدار پول می‌تواند به سود شما آسیب برساند.

با این حال، این فقط پول نیست که از دست خواهید داد. در مطالعه‌ای، 34 درصد از مدیران مالی گفته اند که نه تنها استخدام‌های بد منجر به هزینه و ضررهای مالی می شود، بلکه کارفرمایان باید 17 درصد از زمان خود را نیز صرف نظارت بر کارمندانی کنند که عملکرد ضعیفی دارند.

اکثرا باور دارند که هزینه های ناشی از استخدام بد در واقع خیلی بیشتر است، زیرا برخی از موارد هزینه ها به راحتی قابل محاسبه نیستند. در ادامه دقیق تر این هزینه ها را بررسی می کنیم.

 

چگونه استخدام بد برای شما هزینه دارد؟

یک تصمیم نادرست استخدام می تواند هزینه ای برای شما به همراه داشته باشد که حتی فکرش را هم نمی کردید. بیایید راه‌هایی را بررسی کنیم که می‌توانید با استخدام کارمند نامناسب پول خود را از دست بدهید.

 • مشتریان و سود از دست رفته

این بزرگترین مشکل استخدام فرد اشتباه است. این فرد اشتباه ممکن است کند باشد، که این موضوع می تواند باعث شود در رسیدن به اهداف خود با تاخیر مواجه شوید. ممکن است پروژه هایی داشته باشید که زمان تحویل کوتاهی دارند، ممکن است از زمان معین شده بگذرد و مجبور شوید با مشتریان ناراضی روبرو شوید.

البته حتی اگر آنها کار خود را به موقع دریافت کنند، اگر کار کیفیت خوبی نداشته باشد، ممکن است شما را ترک کنند. پس یک استخدام بد می تواند منجر به از دست دادن تعداد زیادی مشتری شود.

 • صدمه به اعتبار نزد مشتریان

این فقط مشتریان فعلی نیستند که ممکن است از دست بدهید، بلکه مشتریان جدید هم در خطر هستند. چون مشتریان ناراضی ممکن است در نهایت نظرات بدی درباره شما بنویسند که می تواند بر شهرت و توانایی شما برای جذب مشتریان جدید تأثیر بگذارد.

 • تاثیر منفی در کار تیمی

وقتی همه اعضای تیم شما با هم کار می کنند و روی ماموریت ها، اهداف و ارزش های یکسانی تمرکز می کنند، شرکت شما می تواند سازنده باشد و کارها را انجام دهد. از سوی دیگر، اگر یک کارمند بی‌تعهد وجود داشته باشد، می‌تواند کل محیط کار را به هم بزند و در عین حال تأثیر منفی بر درآمد شما داشته باشد.

 • زمان از دست رفته برای نظارت بر استخدام بد

شما نمی توانید آن استخدام بد را فوراً اخراج کنید. بسیاری از مدیران ابتدا سعی می‌کنند کارمندان خود را به بهره‌وری بیشتری برسانند و با تیم هماهنگ سازند. با این حال، این می تواند منجر به از دست رفتن زمان و جابجایی کارکنان شود. زمانی که صرف نظارت بر کارمندان بد می کنید می تواند برای چیزهای مهم تری استفاده شود. وقت طلاست!

 • هزینه های استخدام

خواه پول از دست رفته ای باشد که برای استخدام آن فرد اشتباه خرج می کنید خواه هزینه اضافه ای که اکنون باید برای یافتن جایگزین خرج کنید، تمامی این هزینه ها، تلاش ها و زمانی که یک مدیر استخدامی صرف یافتن جایگزین می کند می تواند منجر به از دست دادن درآمد شود.

برخی از هزینه های فرآیند استخدام عبارتند از:

 1. نوشتن یک پست شغلی عالی
 2. پرداخت هزینه به وب سایت های کاریابی برای ارسال آگهی کار
 3. غربالگری رزومه ها
 4. ارتباط با کاندیداها
 5. پیگیری متقاضیان واجد شرایط
 6. برنامه ریزی و انجام مصاحبه
 7. بررسی پیشینه و انتظار برای نتایج
 8. مذاکره در مورد حقوق سالانه و ارسال آفر به کاندیداها
 9. انتظار برای پاسخ و تصمیم کاندیدا بعد از ارسال آفر
 • هزینه های آموزشی

وقتی نیرویی را به عنوان جایگزین نیروی قبلی استخدام می کنید، ممکن است نیاز داشته باشید که او به سرعت روی پروژه هایی که نیروی سابق روی آنها کار می کرد، کار کند. ممکن است لازم باشد برای آموزش نیروی جدید و ارائه دانش و ابزار لازم پول زیادی سرمایه گذاری کنید.

 • هزینه های حقوقی

این امر چندان رایج نیست، اما اگر مجبور شوید کارمندی را اخراج کنید تا پیشرفت شما را مختل نسازد، ممکن است با دعوی قضایی روبرو شوید. این به این معنی است که شما با هزینه های زیادی در موارد قانونی مواجه خواهید شد.

 

چگونه از استخدام بد جلوگیری کنیم؟

جلوی ضرر را از هرجا که بگیری، منفعت است!

باتوجه با این ضرب المثل، هرچه زودتر متوجه بشویم که استخدام ما اشتباه است و جلوی آن را بگیریم، هزینه و ضرر کمتری شامل شده ایم. پس در مرحله اول باید تمام سعی خود را بکنیم تا نگذاریم استخدام بد اتفاق بیفتد.

اکثر مدیران در مقطعی از شغل خود تصمیم بدی برای استخدام می گیرند. هیچ فرمولی برای اطمینان از اینکه استخدام ما عالی است وجود ندارد. با این حال، اگر زمان و تلاش خود را صرف انجام یک فرآیند استخدامی دقیق و مداوم کنید، شانس استخدام خوب شما به شدت بهبود می یابد.

روش‌های متداول استخدام از یک فرآیند ساده پیروی می‌کنند که در آن نامزدها بر اساس شرح شغل رزومه ارسال می‌کنند، چندین نفر برای مصاحبه انتخاب می‌شوند و در نهایت یک نفر برای همکاری انتخاب می‌شود. اما در همین فرایند گزینه ای که که به نظر می رسد مناسب است می تواند به سرعت به یک خطای استخدامی تبدیل شود.

بیایید یک دور روند جذب و استخدام را مرور کنیم و روی نکاتی که از استخدام بد جلوگیری میکند تمرکز بیشتری داشته باشیم.

 1. اجرای یک فرآیند استخدامی دقیق

فرآیندهای استخدام به روش های مختلفی ساختار یافته اند. تعداد مراحل و انواع ارزیابی های مورد استفاده برای کاندیداها بسته به نوع و سطح پوزیشن متفاوت است. با این حال، حصول اطمینان از موارد مورد نظر برای تصمیم گیری بهتر در مورد استخدام بسیار مهم است. برای اینکه فرایند دقیق تری داشته باشید نیاز است:


 • شرح شغل بهتر– اگر متوجه شدید که افراد اشتباهی را استخدام می کنید، ممکن است شرح شغل شما کاندیداهای اشتباهی را جذب کند. اطمینان حاصل کنید که تیمی که برای آن جذب نیرو انجام می دهید، در نوشتن شرح شغل، در صورت امکان، نقش دارد. آنها احتمالاً بیشترین بینش را در مورد اینکه چه نوع مهارت، تجربه و شخصیتی برای این پوزیشن مناسب است، دارند.
 • بیان کردن تمامی الزامات شغلی– برخی از الزامات شغلی، مانند “کار در تعطیلات آخر هفته”، “سفر یا ماموریت کاری”،”اضافه کاری اجباری” یا “کار در ساعات شبانه” که ممکن است برای پوزیشن شما نیاز باشد را بیان کنید. هر فردی که تمایلی به رعایت این الزامات نداشته باشد، برای مصاحبه حضور پیدا نخواهد کرد، در نتیجه این موضوع باعث صرفه جویی در زمان و هزینه و کاهش خطر استخدام اشتباه می شود.
 • مصاحبه کاربردی– اطمینان حاصل کنید که مدیران استخدام شما به درستی در مورد نحوه پرسیدن سوال در طول فرآیند مصاحبه آموزش دیده اند. حتی بهتر از آن، فهرستی از سوالات بررسی شده که می تواند برای هر فرد مورد استفاده قرار گیرد، ارائه دهید. این به شما کمک می‌کند که اولاً با همه کاندیداها مصاحبه‌ای مشابه داشته باشید و ثانیاً به راحتی علائمی که می‌تواند منجر به استخدام نامناسب شود را شناسایی کنند. اگر مصاحبه کننده شک دارد، بهتر است استخدام انجام نشود. شما احتمالاً با مصاحبه با نامزدهای دیگر پول بیشتری پس انداز خواهید کرد تا زمانی که نامزد اشتباهی را استخدام کنید و مجبور به استخدام مجدد برای این پوزیشن شوید.
 • ارزیابی مهارت ها– اگرچه برای همه پوزیشن ها مناسب نیست، ولی ارزیابی مهارت ها می تواند در ارزیابی سطح شایستگی یک نامزد در یک کار یا نرم افزار خاص ارزشمند باشد. بطور مثال اگر دستیار اداری استخدام می‌کنید که نیاز به تصحیح اسناد دارد، می‌توانید مهارت او را در برنامه مایکروسافت و… ارزیابی کنید.
 • استعلام– استعلام می تواند بینش ارزشمندی در مورد نحوه عملکرد یا رفتار یک کارمند پس از پیوستن به بخش شما ارائه دهد. آنها همچنین می توانند بازخورد فرآیند مصاحبه را تأیید کنند و اطلاعات ارائه شده در رزومه را تأیید یا رد کنند. در حالی که برخی این روش را زیر سوال می برند ولی زمان بندی اهمیت دارد. توصیه می شود به جای اینکه تا مرحله پیشنهاد منتظر بمانید، استعلام گیری را در طول فرآیند مصاحبه آغاز کنید.
 • ارائه حقوق و مزایای بهتر– «هرکه بامش بیش برفش بیشتر» در مورد فرآیند استخدام شما نیز صدق می‌کند. از تلاش برای استخدام صرفاً بر اساس میزان پولی که می توانید پس انداز کنید، خودداری کنید. اگر بهترین کاندیداها را می خواهید، باید برای آنها بودجه اختصاص دهید.

 1. کیفیت را فدای سرعت نکنید

در حین استخدام، شنیدن جملاتی مانند “من به سرعت به کسی نیاز دارم، فقط هر کسی که اکسل را می‌داند به من بدهید” معمول است. بعضی از کارفرمایان به قدری مشتاق هستند که هرچه سریعتر صندلی خالی را پر کنند که ایرادات یک کاندیدا را نادیده می گیرند و فردی را استخدام می کنند که واقعاً نیازهای شغلی را برآورده نمی کند. واقعیت این است که خالی ماندن یک پوزیشن بهتر از استخدام کسی است که نمی تواند نقشش را ایفا کند. عملکرد ضعیف یک نیرو به انرژی و تلاش بیشتری از سمت مدیران مستقیم نیاز دارد. یک مدیر ممکن است عملکرد خود یا تیمش را در معرض خطر قرار دهد تا یک عملکرد ضعیف را قوی سازد.

استخدام تدریجی یک کارمند جدید به جای عجله برای پر کردن یک فرصت شغلی، راهی عالی برای جلوگیری از هزینه های یک استخدام بد است. این موضوع در نهایت به نفع سازمان خواهد شد. استخدام سریع به طور موقت مشکلات شما را کاهش می دهد و در نهایت شما را به نقطه اول باز می گرداند. وقت بگذارید و از استخدام بد پرهزینه خودداری کنید.

همچنین به طور مداوم و موثر در فرآیند استخدام حرکت کنید. آن نامزدهای عالی که پیدا می‌کنید احتمالاً مصاحبه‌های دیگری دارند و پیشنهادات دیگری دریافت خواهند کرد. حرکت بیش از حد آهسته می تواند منجر به از دست دادن بهترین نامزدها شود و شما را مجبور به استخدام نامزدهای دیگر کند.

بهتر است مطمئن شوید که فرآیند استخدام تا حد امکان روان و بدون اصطکاک است، در غیر این صورت کاندیدای ایده آل شما می تواند شرکتی را انتخاب کند که سریعتر عمل کند.


 1. قبل از خرید امتحان کنید

استفاده از رویکرد موقت به استخدام ممکن است برای برخی از پوزیشن ها مفید باشد. این موضوع فرصتی را فراهم می کند تا فرد را بصورت موقت استخدام کنید و ارزیابی کنید که آیا نامزد قادر است نیازهای شغلی شما را قبل از تعهد طولانی مدت برآورده کند یا خیر. این رویکرد می‌تواند برای نقش‌های ابتدایی به خوبی کار کند، بخصوص زمانی که کاندیداها تجربه کاری مرتبط کمی داشته باشند یا اصلاً تجربه ای نداشته باشند. ارزیابی یک نامزد در یک سناریوی واقعی همیشه قابل اعتمادتر از مصاحبه و ارزیابی به تنهایی است.


7 راه برای تشخیص کاندیدای نامناسب

قطعا ارزیابی عادلانه نیاز به بررسی بیشتر و عمیق تر دارد، اما چند مورد وجود دارد که طبق تجربه با مشاهده ی آنها باید تمرکز بیشتری روی ارزیابی آن دسته از کاندیداها بگذارید و معمولا بهتر است از استخدام آنها صرف نظر کنید.

این افراد:

 • در مراحل اولیه استخدام بهانه می آورند.
 • تاخیرهای غیرمعمول طولانی در برقراری ارتباط هنگام تنظیم مصاحبه.
 • فقط روی سؤالات مربوط به مزایا و غرامت متمرکز شده اند.
 • دیر در جلسه مصاحبه حاضر می شوند.
 • مصاحبه را در آخرین لحظه لغو می کنند و درخواست دارند تا مجدد هماهنگ شود.
 • درباره شرکت شما تحقیق نمی کنند و اطلاعات کمی در مورد شما دارند.
 • در مورد شغلی که برای آن درخواست می کنند اطلاعات بسیار کمی دارند.

10 علامت هشدار دهنده استخدام بد

پس از استخدام اگر مواردی ازین جنس را مشاهده کردید بهتر است روی استخدام خود تجدید نظر کنید، چون احتمالا یک استخدام بد صورت گرفته است.

همان طور که گفته شد، “جلوی ضرر را از هرجا که بگیری، منفعت است” پس درصورت مشاهده این موارد هرچه سریعتر مجدد تصمیم گیری کنید.

 • کیفیت کار کارکنان مطابق با استانداردهای تعیین شده در طول دوره آموزشی نیست.
 • کارمند اشتباهات مشابه را بارها و بارها انجام می دهد.
 • او اغلب دیر به سر کار می آید یا روزها را کاملاً از دست می دهد.
 • کارمند مسئولیت اشتباهات را نمی پذیرد.
 • مهارت‌هایی که کارمند در رزومه خود دارد و ادعا می‌کرد به آنها مسلط است، در کار او مشاهده نمی شود.
 • کارمند نسبت به فرآیندها و سیستم های شرکت بسیار منفی و منتقد است.
 • او پروژه ها را به موقع کامل نمی کند و به طور مداوم عملکرد ضعیفی دارد.
 • مشتریان از عملکرد ضعیف کارمند شکایت می کنند و نظرات بدی می دهند.
 • او دائماً از کار به همکاران خود شکایت می کند.


چگونه با یک استخدام بد برخورد کنیم؟

 • اگر می بینید که کارمندی با اخلاق کاری بد بی ثمر است، فوراً با او صحبت کنید. ابتدا، دریابید که چرا کیفیت کار او مطابق با استانداردهای شرکت نیست و مطمئن شوید که دلیل آن یک مسئله مهم خانوادگی، مانند والدین بیمار نیست. یا شاید او به آموزش بیشتری نیاز دارند که در فرآیند استخدام ارائه نشده است..
 • اگر متوجه شدید که کارمند به موفقیت کسب و کار شما اهمیتی نمی دهد و تنبل است، باید سریع عمل کنید و زودتر همکاری را خاتمه دهید.
 • مهم است که حواستان به کارمندان باشد و مطمئن شوید که آنها سازنده هستند. بسیاری از مدیران استخدام متوجه نمی شوند کارمند بدی دارند تا زمانی که خیلی دیر شده باشد و پول زیادی از دست داده اند.


نتیجه

هر کسب و کاری می تواند یک استخدام بد داشته باشد. یافتن نامزدهای واجد شرایطی که عملکرد بالایی دارند کار آسانی نیست، بنابراین دلیلی وجود ندارد که با یک استخدام بد روحیه خود را از دست بدهید.

با این حال، مهم است که متوجه هزینه های واقعی یک استخدام بد شوید، که می تواند منجر به ضررهای بسیار زیادی شود.

نظر
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو