• شنبه تا چهارشنبه 9 تا 18

02191091144

info@narvanhr.com

یوسف اباد خیابان سیزدهم پلاک ۵۲ واحد ۴

ایران - تهران

چطور بین فرصت های شغلی بهترین را انتخاب کنیم؟

چطور بین فرصت های شغلی بهترین را انتخاب کنیم؟

چطور بین فرصت های شغلی بهترین را انتخاب کنیم؟

وقتی در جست و جویی فرصت جدیدی برای کار هستیم، حتما در معرض پیشنهاد های شغلی مختلف و انتخاب بین گزینه های متفاوت قرار میگیریم. انتخاب کردن شغل جدید به خودی خود پرچالش هست، از انطباق با تیم و فرهنگ جدید تا یاد گرفتن جزئیات شغل. پس باید حواسمان باشد تا جای ممکن اشتباه انتخاب نکنیم. به همین دلیل در این مقاله قرار است به بررسی این موضوع بپردازیم که چطور می‌توان بین فرصت‌های شغلی، بهترین را انتخاب کرد.

 

راهکار یک: درباره شرکت ها تحقیق کنید!

فاز اول  ارزیابی شرکت هایی است که می‌خواهید برای یک موقعیت شغلی رزومه ارسال کنید.

شرکت ها معمولا اطلاعاتی درباره فرهنگ کاری خود و اررزش‌هایی که دارند، در صفحه فرصت های شغلی خود می‌گذارند. با بررسی این موارد می‌توانید از محیط کاری، نحوه ارتباط گیری یا خصوصیات فرهنگی آن ها آگاه شوید. پس صفحه فرصت های شغلی و سایت شرکت را بررسی کنید تا ببینید شرکتی که برای آن درخواست ارسال می‌کنید چه فرهنگی دارد.

بررسی صفحات شرکت در شبکه های اجتماعی هم اطلاعات مفیدی به شما می‌دهد. یادتان باشد نحوه معرفی شرکت از زبان خود را با چیزی که کارمندان شرکت یا سایر متقاضیان کار از آن ارائه می‌دهندف مقایسه کنید. این می‌تواند ارزیابی خوبی از شرکت به شما ارائه دهد.

لینکدین قطعا یکی از گزینه های مناسب برای شنیدن صدای افرادی است که قبلا در این شرکت کار کرده یا در پروسه جذب آن بوده‌اند.

راهکار دوم: به پروسه استخدام شرکت دقت کنید.

اولین برخورد شما با شرکت زمانی است که در پروسه استخدام آن قرار می‌گیرید. باید توجه کنید که فرایند استخدام فقط برای ارزیابی شما نیست! بلکه شما هم باید ارزیابی درستی از شرکت داشته باشید پس دقیق و کنجکاو باشید.

اولین تماس شما با شرکت شرح شغلی و آگهی استخدامی است که می بینید. برای ارزیابی شرح شغل باید حواستان باشد شرح وظایف در نظر گرفته برای شغل با عنوان شغلی تناسب داشته باشد. اگر مسئولیت های در نظر گرفته شده و شرح کار نامشخص باشد، اولین زنگ خطر برای شما است. این می‌تواند نشان دهنده این باشد که این موقعیت شغلی شرح مشخصی ندارد و این احتمال برای شما وجود دارد که در شروع کار با وظایفی ناهماهنگ و نامناسب با شغل درخواستی مواجه شوید.

اگر شرح شغل و اطلاعات اولیه را مناسب یافتید و تصمیم به ارسال رزومه برای شرکت کردید وجود موارد زیر در پروسه استخدام می‌تواند موارد مثبتی باشد:

 • فاصله زمانی از ارسال رزومه شما تا زمانی که با شما ارتباط گرفته می‌شود، باید منطقی باشد.
 • در تماس اولیه شرکت معرفی شده و اطلاعات تکمیلی درباره موقعیت شغلی ارائه شود.
 • مراحل بین مصاحبه ها خیلی طولانی نباشد.
 • در هر مرحله از هماهنگی برای مصاحبه ها اسم فرد مصاحبه کننده و کلیات مصاحبه در زمان هماهنگی به شما توضیح داده شود.
 • مصاحبه ها در زمان مشخص شده برگزار شوند.
 • نتیجه مصاحبه ها در زمان مناسب به شما اعلام شود.
 • مصاحبه شونده به موارد مورد بحث مسلط باشد.
 • مصاحبه کننده از تمسخر، تحت فشار قراردادن و تحقیر شما دوری کند.
 • فضای مصاحبه دوستانه و محترمانه برگزار شود.
 • ترجیحا اولین مصاحبه به صورت آنلاین برگزار شود.
 • آفر شغلی برای شما بصورت کتبی ارسال شود.
 • اگر تسکی برای شما در نظر گرفته شده است، باید حواستان باشد این تسک، با هدف اندازه گیری مهارت شما باشد. تسک هایی که بیشتر از 4 ساعت از شما زمان بگیرد را قبول نکنید.

 

در آخر فرصت انتخاب شما رسیده قبل از تصمیم گیری حتما به موارد زیر توجه کنید

 1. اهداف بلند مدت خودتان را در نظربگیرید و بررسی کنید هر شغل چه نقشی در رسیدن به آن دارد.

برای مثال اگر قصد مهاجرت در آینده را دارید بررسی کنید انتخاب کردن موقعیت شغلی چگونه مسیر شغلی شما را برای مهاجرت تسهیل می‌کند.

2.به فرهنگ سازمانی و خصوصیات خودتان دقت کنید.

باید حواستان باشد، هر شغل و سازمانی هر چقد مطلوب باشد و در جامعه بعنوان محل کار ایده آل شناخته شده باشد تا زمانی که با شما متناسب نباشد، انتخاب درستی نیست.

پس یک بار دیگه ارزش های سازمانی، فرهنگ و چشم انداز شرکت را با آنچه برای شما مورد قبول و مطلوب است مقایسه کنید تا مطمئن شوید این انتخاب درستی برای شماست.

3.ببینید دنبال چه چیزی هستید.

عواملی که باعث شده به فکر تغییر شغل باشید را لیست کنید و مطمئن شوید، این موقعیت جدید دغدغه های شما را برطرف می‌کند.

 1. تعادل کار/زندگی را ارزیابی کنید.

تعادل کار و زندگی هر شغلی برای افراد مختلف معنای متفاوتی دارد، بنابراین در نظر بگیرید که هر نقش چه تأثیری بر نیازهای شما خواهد داشت.

5 مطمئن شوید می‌دانید در شغل جدید از شما چه انتظاری می‌رود.

شغل خوب حتما تعریف درستی از وظایف و خروجی های شما دارد. مطمئن شوید تعریف شما و کارفرما از عملکرد خوب و قابل قبول یکی است.

همه این بررسی ها به شما کمک خواهند کرد که ریسک انتخاب یک سازمان جدید را کاهش دهید و انتخاب بهتری داشته باشید. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید باشد.

 

 

نظر
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.